POMERIANKY

5. Výbavička pre pomíčka :)

Tak a je to tu, idete si po šteniatko a rozmýšľate, čo taký malý drobček vlastne potrebuje pre šťastný a spokojný život? V prvom rade lásku :)

Ale teraz poďme k nákupu základných potrieb. Asi N.1 by som zaradila postroj a vodítko. pokiaľ nemáte záhradku, určite budete s pomíčkom chodiť na prechádzky a toto určite potrebuje. Áno, jasné že sa naučí chodiť aj vedľa nohy, ale pre mňa je to nevyhnutnosť, keby náhodou dobehol veľký pes, vybehlo auto, atď.

Určite používame postroje a nie obojky. Obojok by im mohol polámať srsť okolo hlavy a vpredu na hrudi. Pre šteniatka vždy vyberám v mačacom oddelení, lebo šteňacie sú väčšinou obojky, alebo postroje čo sú im veľké, kým majú tie 3-5mes. U dospelého pomíčka ale taktoež používame vždy postroj, resp. výstavné vodítko, to ale neodporúčam na výlety do prírody, len na tréning, alebo výstavu, max do obchodného centra, keď nemôže ostať doma sám :) 

Trixie TRX20435 postroj pre psa, béžová | Extreme Digital

No a čo sa týka vodítka, je to na Vás. Ja pokiaľ mám 3 pomíčkov, tak ich mám na pevnej vôdzke cca 1,5m dlhej, pokiaľ mám 1-2, mám ich na flexi. Psík sa naučí pekne chodiť aj na flexi vodítku, má väčší výbeh, ale určite by som ho nedávala ku svorke psíkom, zamotajú sa, a potom budete polhodinu odmotávať šnúrky :D 

Flexi vodítko New Comfort S pásik 5m/15kg ružové | MALL.SK

No určite šteniatko ďalej potrebuje 2x mištičku (vodu nonstop) a druhú na jedlo. To je iba na Vás, či to bude klasická plastová alebo keramická. A v neposlednom rade - peliešok. Áno, pomíčky radšej spia na chladnej zemi, ale je dobré, keď majú svoje miesto na odpočinok. Každý je iný, niekto má rád chlpatý a makký peliešok, inému stačí len taky v tvare matracu/vankúšu, a niektorý psík zas sa rád ukryje do domčeka so strechou, to ale už spoznáte, keď ho budete mať doma :)

Naši milujú takéto :)

catwarmbed, puppy, Zima, Cat Bed

Celý článok

4.Kastrácia?!

Ahojte,

dnešný článok venujem veľmi závažnej téme, a tou je kastrácia. Veľmi často sa ma ľudia pýtajú, aký mám na to názor, často sa to diskutuje aj na rôznych psíčkarskych témach, no tu dávam na to môj pohľad, a pohľad aj pre všetky ďalšie šteniatka z mojej chovateľskej stanice.

Niektorí ľudia sú zástancami, niektorí sú proti. Čo je teda na kastrácii dobré?

Medzi najdôlejžitejší bod samozrejme patrí zdravie - či už psík má podozrenie na rakovinu (napr mliečnej žľazy). V tomto prípade hovorím áno, keď to pomôže ku zdraviu psíka a k predĺženiu života, kastrujme. Ok, možno tam zaradiť ešte psíky z osád, útulkov, je jasné, že kde je 50-100 psov, len ťažko ich od seba oddeliť, aby sa ďalej nemnožili, a je to skôr prospech pre spoločnosť (=žiadne ďalšie šteniatka bez PP, žiadne psíky v útulkoch => každý psík má teda svôj domov).

Za čo som ale zásadne proti (a moje všetky ďalšie šteniatka to budú mať aj zmluvne podložené), kastrovať psíka len tak. To, že ich akákoľvek operácia maximálne ohrozuje na živote, ani nehovorím. Viem, že každý človek má vlastný názor na túto tému, ale my máme menej šteniatok, a preto sa môžem každému jednému z nich venovať, ak by chcel majiteľ skúsiť s ním výstavy, uchovnenie, poprípade ďalšie šteniatka. Pokiaľ je šteniatko PET kvality (napr neštandartná farba, chýbajú zuby, atď), vždy vyberám rodiny, kde psík bude jedináčik (alebo rovnaké pohlavia), aby sa takýto psík nemusel kastrovať a žil krásny a ničím ohrozený život.

A aké sú teda zápory kastrácie?

Určite ich mám oveľa viac, ako kladov. Z rôznych fór a diskusií som zozbierala informácie, a aj keď niektorí ľudia si pochvaľujú (psík nezmenil správanie, alebo mu dokonca narástla dlhá srsť až po zem) - aj to je vlastne problém. Takže medzi hlavnými bodmi je - zmenenie správania psa. Poznám XY psíkov, ktorý úplne stratili svoju osobnosť. Von na ulici bežali za ďalšími psami, len kňučali, a úplne stratili psie správanie. Žiadne psie hrátky, ovoniavanie, ani nič podobné.

Ďalší častý problém je intolerancia. Áno, presne toto má strašne veľa sučiek (ale aj psíkov) hlavne starších (cca 4+). Už nevydržia doma celý deň, pocikávajú sa doma, a je to častokrát k smútku majiteľa, pretože fenka za to nemôže, ale už proste takýmto zásahom viac nevydrží dodržiavať režim venčenia.

Ďalší záporný bod je určite aj srsť. Niektorí psíkovia majú po kastrácií srsť krátku a nerastie im (narušenie hormónov), a z rovnakého dôvodu zas niektorí psíkovia majú opačný problém - strašne hustá a dlhá srsť. Áno, pokiaľ je to psík na výstavu, je to super. Majiteľ ho češe každý mesiac, chodí do salóna, upravuje ho, ale ako skončí kastrovaný psík? Buď ostrihaný na krátko, alebo bude celý zadredovaný - pretože tá starostlivosť o srsť aj keď je, majitelia častokrát ani nestíhajú takú úpravu srsti, akú by práve taký psík potreboval. A zadredovaný psík môže mať samozrejme dalšie zdravotné problémy - zapareniny, rôzne kožné parazity, vyrážky, atď.

Tak nech si každý spraví názor podľa seba, určite za mňa zdravé psíky nekastrovať, nie je ťažké si ich ustrážiť, neohrozíte tým Vášho psíka a ostane Vám rovnaký a zdravý parťák po celý život. A v neposlednom rade, môžu mať možno aj nejakého potomka, s čím Vám váš chovateľ vie pomôcť :) 

Celý článok

3.Čo je BARF?

Ahojte :)

Dnes som si pre Vás pripravila článok na tému Barf. Čo to ten BARF vlastne je? Barf je skratka z anglických slov - Biologically Appropriate Raw Foods (biologicky vhodná surová potrava). Teda psíka kŕmime stravou tepelne neupravenou.

Jak namíchat správný BARF pro pejska? | BARF krmivo pro psy a kočky |  Vetamix s.r.o.

Psík potrebuje dostatočne pestrú stravu, teda nie iba kuracie prsia :) Predstavme si vlka, ktorý uloví zver v lese. Po koristi velakrát ostane len nejaká koža a velké kosti, tažke vlk spapá všetko ostatné - maso, kosti čo rozhryzie, vnútornosti - áno, aj pečeň, pľúca, srdce, a aj žalúdok, kde je nejaká väčšinou rastliná potrava, čo korisť predtým sama jedla. Podobným spôsobom teda pripravujeme misku aj nášmu miláčikovi.

Co je BARF a z čeho připravujeme syrovou stravu pro psy my? | MIXANO.CZ

Takže časť sú odrezky z mäsa, potom nejaké kosti, chrupavky, a pridáme k tomu nejakú zeleninu/ovocie, ktorú je dobré mechanicky spracovať - napr nadrobno pokrájať šalát/špenát, alebo pomixovať, aby to psík strávil. Psíky majú veľmi radi, keď im zeleninu s ovocím nahradíte za neprané držky. Prosím, len ich nezohrievajte v mikrovlnke, bude Vám ešte týždeň smrdieť byt :D 

Barf Balancer - dokonale vyvážená příloha k syrovému masu

Ale čo sa týka kŕmenia surovou stravou sa určite ešte vrátim, aj s nejakými fotkami a odporúčaniami, s ktorými značkami kŕmim a čo majú radi naše pomíčky a kedy :) Môžete nás ale sledovať aj na IG: @diamondpomstarkennel 

A určite odporúčam aj túto knižku :)

Kniha: BARF - Krmení psa přirozenou stravou (Kateřina Novosádová) | Martinus

Celý článok

2.Čím kŕmiť pomeraniana?

Čo bude papať? To je druhá otázka hneď po kúpe psíka. Mnohí si odnášajú rady priamo od chovateľov. Ale niekedy dostupnosť krmiva, možno už časom to nášmu miláčikovi prestane chutiť, alebo máte pociť, že je potrebné zmena. Čo teraz?

Aj pomeranian je šelmička, aj keď maličká :) Preto ako aj veľkým psom, mu najviac chutí surová strava - BARF. V našej chovateľskej stanici šteniatka odchovávame jedine na surovom mäse. Až okolo 7-8týždňa ich začíname učiť na kvalitné granule a mäsové konzervy, aby boli pripravené ísť do nových domovov. Ale kŕmenie barfom potrebuje určité princípy, a o tom si dáme ďalší článok.

Jednoduchšia varianta sú granule. Granúl je na trhu množstvo značiek. Ale ako sa orientovať medzi tými najlepšími? Dôležité je vždy pozerať na zloženie granul, ale aj spôsob výroby. Na prvých miestach musí byť v zložení mäso (čerstvé, sušené), z dostupných značiek ja  vyberám vždy grainfree, poprípade také, ktoré sú najviac podobné práve barfu. Nemenej dôležitý je aj spôsob výroby takých granúl. Extrudované granule majú určite nižšiu kvalitu, ako pečené alebo za studena lisované. Veľa výrobcov má ku granuliam v ponuke aj rovnaké konzervy, ktoré musia byť rovnako kvalitné - mäsové. 

Komplexný prechod na BARF - BARFER

A čo odporúčajú moje pomeranianky? Na strave nám naozaj veľmi záleží, jedlo má byť zároveň aj ich liekom (ako povedal Hippokrates :). Kvalitné kŕmenie prispieva k celkovej kondícii a zdraviu, ku krásnej srsti, a samozrejme aj k reprodukcii. Vyskúšali sme za tých pár rokov chovu už naozaj veľa značiek, a najviac sa nám osvedčili prírodné granule aj konzervy. Granule sú lisované za studena, čím si zachovávajú všetky potrebné živiny a konzervy sú plné mäsa a zeleniny. Sú hypoalergénne, rôznych veľkostí a samozrejme veľmi chutné aj pre nejedákov. Ak máte záujem, kontaktujte ma pre vzorku pre Vašich chlpáčikov :) 

 

 

Celý článok

1. Chceme pomeraniana!

To je prvá veta, ktorá Vám napadne, keď uvidíte prvýkrát pomeraniana. Ale keďže Vás na prvý pohľad očaril, je dobré niečo o tomto plemene vedieť.

Medzi prvou a zásadnou vecou je - pomeranian bez PP neexistuje! Všetko, čo nemá preukaz pôvodu vydaný kynologickou jednotou je kríženec a vyrastie Vám z toho jedine pommut. Bodka, koniec, viac k tomu netreba hovoriť aj keď by niekto chcel niečo povedať. Preto keď si vy zadáte na bazoši pomeraniana a máte tam 258 inzerátov, kde ho predávajú za 300-500€, ani to neotvárajte.

Ďalšia vec je tá, že pomeranian a nemecký špic sú dve odlišné plemená. Áno, v FCI sú zaradené spolu,na rodokmeni majú napísané nemecký špic, vystavujú sa spolu a aj chovať sa môžu spolu. Ale pamätáte si klasické nemecké špice? Krásna líščia hlavička, špicaté uši a starostlivosť o srsťminimálna. A keď sa pozriete na pomeraniana vidíte rozdiel? Medvedíkovská hlavička, okrúhle uši a nehovorím, že starostlivosť o srsť je zložitá, ale chce to prax v rozčesávaní prípadných dredíkov, a hlavne v strihu. Pretože ani ten najlepší salón ho nevie niekedy upraviť do "výstavnej" podoby. A práve pre tieto rozdiely, pokiaľ chcete chovať iba pomeranianov (a nie napr.medzitypy), treba čítať rodokmene. Sú chovatelia, ktorí nedajú na medzitypy dopustiť, sú chovatelia, ktorí chcú mať klasické špice a držia si staré línie, a sú chovatelia pomeranianov. Je dobré pozrieť si viaceré chovateľské stanice a rozprávať sa priamo s chovateľom, čo ktorí preferuje, pozrieť rodokmene (to je asi to najdôležitejsie, ja vždy pozerám rodokmene kľudne aj do 10 generácie dozadu!) a povedať chovateľovi Vašu predstavu. Spolu určite nájdete spoločnú cestu a tým si aj vyberiete pre seba toho správneho dlhoročného kamaráta.

Pri Vašej predstave ma hneď napadol ďalší bod a to je cena. Na cenovú kategóriu spravím samostatnú rubriku, ale v skratke, pomeranian nie je priamo európske plemeno, je dovezené (špic áno, ale pomeranian sa vyšľachtil do dnešnej podoby práve v USA) a ceny sú nastavené celosvetovo. Preto prosím rátajte so 4-cifernou sumou. Moje ceny sú vždy vypísané aj pri plánovaných vrhoch, ale v blízkej budúcnosti bude o tom aj článok.

Máme deti, preto im chceme kúpiť pomeraniana. Vážne? Skúste si to povedať zas, a ešte raz. Je síce správne učiť deti láske k zvieratám, ale uvedomte si, že aj psík, čo vyzerá ako plyšové zvieratko, potrebuje starostlivosť. Nevravím, že nemôže byť pri deťoch, ale je dobré zvážiť si všetky pre a proti, či ste schopní ísť s ním na aspoň 4 prechádzky denne, venovať mu dostatočnú pozornosť pri jeho potrebách, pri učení povelov a poslušnosti, a pri jeho udržiavaní. Psík je večné "bábätko", on sa sám vyvenčiť nepojde, nezoberie si sám jesť, pokiaľ mu nebudete mať čas nasypať granule. A pomeraniani žijú dlho, v priemere okolo 17rokov. Rovnako dôležité je brať aj jeho veľkosť. Malé detičky len ťažko ovládnu svoju silu, šteniatka vo veku 3 mesiacov maju okolo 1kg, dospelé 2-3kg, a preto je dôležité mať oboch na očiach skoro nonstop. Treba zabezpečiť, aby sa psík nezranil, nezlomil si niečo, a aby mu niekto neúmyselne neublížil. Napríklad aj keď máte väčšie psy, tam je riziko hlavne pri hraní, keď sa bláznia a neuvedomujú si, čo robia.

Ak ste zvážili všetky pre a proti, a aj tak túžite vlastniť a ľúbiť túto maličkú chlpatú guličku, neváhajte. Ich povaha Vám vyčarí úsmev aj v najsmutnejší deň, ich očká rozveselia Vaše srdce a ich lásku budete cítiť navždy. Oni naozaj netúžia po ničom inom, len byť s Vami, byť pri Vás, a chcú mať Vašu pozornosť každý deň, a za to sa Vám aj láskou odvďačia.

Celý článok